• Cestovanie v Paríži

  Paríž má jednu z najhustejších sietí metra na svete – spolu s unikátnym systémom železníc RER, ktoré vedú pod mestom, je cestovanie v Paríži naozaj jednoduché. Kombináciou metra a RER sa všade dostanete rýchlo a spoľahlivo, a za nižšiu cenu ako v porovnateľných metropolách (napríklad v Londýne).


  Ak hľadáte lacný hotel v okolí mesta Paríž odporúčame stránky booking.com.


  Parížske metro

  Parížske metro je jeden zo symbolov francúzskej metropoly, známy pre svoje stanice stvárnené v architektonickom štýle Art Nouveau.

  Paríž má jednu z najhustejších sietí metra na svete, a zároveň aj jedno z na najvyťaženejších v Európe. Denne systém metra využije 4.5 milióna ľudí.
  Metro má celkovo 14 liniek, ktoré sú odlíšené farbami a číslom. V Paríži sa nachádza aj najväčšia podzemná stanica na svete – Châtelet-Les Halles, kde sa stretáva 5 liniek metra a 3 linky vlakov RER – je naozaj obrovská a ak cez ňu budete prechádzať v čase špičky, pripravte sa na ozajstné ľudské mravenisko.

  Regionálne vlaky RER
  RER (Réseau Express Régional) je systém regonálnych expresných vlakov, ktoré jazdia v Paríži a jeho predmestiach. 5 liniek RER dopĺňa systém metra a výrazne zvyšuje jeho možnosti. RER vás napríklad dopraví do Versailles (Versailles – Rive Gauche). RER je skvelým systémom na rýchlu dopravu cez mesto – ak napríklad bývate ďalej od centra, RER vás na okraj Paríža dopraví za pár minút, keďže má v centre len zopár zastávok.

  Na vlaky RER v Paríži (obmedzené okružnou diaľnicou Boulevard Périphérique) platia normálne lístky a v rámci jednej cesty môžete aj prestupovať medzi metrom a RER.

  Viac o parížskom metre
  Parížske metro je jedna z najstarších podzemných dráh v Európe. Do prevádzky bolo uvedené v júli 1900. Dnes má štrnásť farebne od seba odlíšených liniek (očíslované od 1 do 14) a dve krátke spojky (3bis a 7bis).

  V každej stanici je predajné miesto cestovných lístkov, kde si tiež môžete poprosiť o plánik trasy metra (zadarmo, malá vrecková verzia).

  Na prvý pohľad sa Vám bude parížske metro môže zdať trochu neprehľadné, ale po krátkej dobe si určite zvyknete. Prestupné stanice parížskeho metra (a to je v podstate každá tretia) sú veľmi dobre označené, navyše v každej stanici je napísané kedy ide prvý a posledný vlak, čo sa Vám môže hodín, ak sa budete odniekiaľ vracať neskoro večer. Všeobecne metro jazdí od 5 hodín ráno do 0:30.

  Jazdné a lístky na dopravu v Paríži
  Výhodnou možnosťou pre turistov sú lístky Paris Visite, na základe ktorých majiteľom okrem dopravy poskytujú ďalšie výhody ako napríklad 20% zľava na lodné plavby Parížom so spoločnosťou Vedettes du Pont Neuf, 20% zľava na vstup do múzea Grévin (múzeum voskových figurín) a ďalšie.
  S týždenným lístkom môžete cestovať aj autobusom a dráhou RER. V rámci zón 1-5 môžete navštíviť aj Versailles, ktoré je mimo Paríža.

  Lístok na jednu jazdu T+ metrom, systémom RER, autobusom, či lanovkou na Montmarte stojí 1,70€.
  Ak chcete cestovať viac – oplatí sa kúpiť rovno 10 kusov, takýto pack sa volá Carnet a vyjde vás na 12€, pre deti 6€.

  Paríž: Cestovanie z letiska

  Letisko Charles-de-Gaulle: Ako sa dostanete z letiska do mesta (CDG)
  Najjednoduchší spôsob je využitie autobusového spojenia RoissyBus (podľa pôvodného názvyu letiska Roissy Airport) z letiska do centra Paríža. RoissyBus odchádza každých 15 minút (od 20:45 každú pol hodinu) zo stanoviska pred terminálmi 1,2 a 3 na stanovisko Opéra v centre mesta. Cesta trvá asi 60 minút.

  Vlaky RER
  Na letisko sa jednoducho dostanete aj využitím linky RER B (označená modrou farbou). Vlaky tejto linky premávajú každých 15 minút a cesta trvá približne 30 – 35 minút. Vlaky zastavujú na staniciach Aéroport Charles de Gaulle 1 – pre dopravu na Terminál 1 a 3 a Aéroport Charles de Gaulle 1 pre Aéroport Charles de Gaulle 2 – TGV, pre dopravu na Terminal 2. Vlaky RER na tejto trase sú často preplnené a trpia pomalosťou a najmä tie so zastávkami majú problém s bezpečnosťou. Takže radšej počkajte na nonstop RER B.

  Letisko Orly: Ako sa dostanete z letiska do mesta (ORY)
  Letisko orly (ORY) sa nachádza 13 kilometrov južne od centra Paríža a je to druhé najvýznamnejšie letisko, ktoré obsluhuje centrálny región Francúzska.

  Najvýhodnejšie je cestovať na letisko Orly s vlakom RER linky B na stanicu Antony (Paris RER), odkiaľ premáva automatický systém Orlyval priamo k letiskovým terminálom.

  Letisko Beauvais-Tillé: Ako sa dostanete z letiska do mesta (BVA)
  Letisko v Beauvais sa nachádza 85km severne od mesta, tri krát ďalej ako CDG. Lety sem prevádzkuje najmä Ryanair, ktorý tu má skoro monopolné postavenie. Po príchode na letisko vás prekvapí až sparťanské usporiadanie – veľa tu toho nenájdete.

  BVA spája s Parížom autobusová linka, ktorá odchádza vždy cca 25 minút po príchode lietadla. Lístky sa kupujú v dvoch kioskoch pred príletovou budovou (či skôr halou) letiska. Jedmosmerný lístok stojí 15€, obojsmerný 30€. Autobus vás na Porte Maillot dovezie za cca 1,15h.
  Autobus späť odchádza cca 3h 15minút takisto z parkoviska pri Porte Maillot, pri hoteli Concorde Lafayette.

12 apríla, 2012
Naposledy aktualizované:

Hľadáte ubytovanie?

Najlepšiu cenu ubytovania nájdete na booking.com.


Najčítanejšie na blogu

 
© 2024 tripo.sk 71 // 0,320s. //