Mešita Sultan Ahmed
 • Mešita Sultan Ahmed /

  Fascinujúca metropola na dvoch kontinentoch. Istanbul je naozaj veľké mesto s 12 až 19 miliónmi obyvateľov ho možno považovať za najväčšie mesto v Európe – finančná a kultúrna metropola celého Turecka. Rozkladá sa na oboch stranách Bosporu, úzkeho prieplavu emdzi Čiernym a Marmarským morom. Je to pomyselná brána medzi Európou a Áziou.
  Tento rok nesie Istanbul aj titul Európske mesto kultúry.

  História Istanbulu
  Staroveká grécka kolónia Byzantium, ktorý sa za vlády rímskeho cisára Konštantína Veľkého, stala druhým mestom ríše – Konštantínopolom sa po tisíc rokov stala poslednou baštou rímskej civilizácie.
  To si nakoniec podmanil osmanský sultán Mehmed II 29.mája 1453, tento dátum sa často používa aj na označenie konca stredoveku. Konštantínopol bol nervovým centrom pre vojenské kampane, ktoré postupne dramaticky zväčšovali rolohu celej Osmanskej ríše.
  Do polovice 16. storočia mal Istanbul takmer pol milióna obyvateľov, bol hlavným kultúrnym, politickým a obchodným centrom.

  Vláda Osmanov pokračovala až do porážky v prvej svetovej vojne, keď na troskách vyrástla moderná Turecká republika.
  Kemal Atatürk neskôr presunul hlavné mesto do Ankary. Avšak, Istanbul sa ďalej dramaticky rozširovať – veď dnes počet obyvateľov dosahuje približne 14 miliónov a zvyšuje o odhadovaných 400.000 prisťahovalcov ročne.

  01 / Atrakcie

  Čo musíte vidieť

27 februára, 2014
Naposledy aktualizované:
 
© 2024 tripo.sk 68 // 0,286s. //