• Cestovanie v Benátkach

  Keďže Benátky sa rozprestierajú na 117 ostrovoch, cestovanie v meste ponúka unikátny zážitok. Benátky sú totiž úplne bez áut – po meste sa tak pohybujete jedine loďou, alebo peši.


  Ak hľadáte lacný hotel v okolí mesta Benátky odporúčame stránky booking.com.


  Väčšina turistov prichádza do mesta po Ponte della Libertà, skoro 4 kilometre dlhom moste, ktorý spája pevninu s mestom. Či už prichádzate vlakom na stanicu Santa Lucia v časti Cannaregio, alebo autom – vaša cesta mestom sa začína na Piazzale Roma. Námestie je hlavný dopravný uzol pre všetkých, ktorí sa chcú dostať do Benátok – terminál slúži ako prestupná stanica pre autobusy, taxíky, či dopravu po lagúne.

  Motoristi tu nájdu aj veľké parkoviská za poplatok (sadzby za parkovanie v Benátkach sa pohybujú od 4,50€ za každé začaté 2 hodiny, či 24€ za celodenné parkovanie.).

  Hlavnú stanicu Stazione di Venezia Santa Lucia a námestie Piazzale Roma spája prvý moderný most v meste od slávneho architekta Santiaga Calatravu. Ak sa však chcete vyhnúť depresívne škaredému námestiu, využite radšej historický Ponte degli Scalzi.

  Odtiaľto sa dostanete na námestie Svätého Marka peši asi za pol hodinu. Výhodou orientácie v Benátkach je prítomnosť tabuliek so smermi k hlavným pamiatkam – nemalo by sa vám preto stať, že sa stratíte.

  Ak sa však stratíte, nič to. Benátky sú Benátkami najmä pre krásne zákutia, ktoré čakajú len na vás.

  Doprava v Benátkach
  Ako sme už spomínali v Benátkach máte na výber dopravu po vlastných, alebo po vode. Obľúbenou a cenovo dostupnou možnosťou dopravy sú vodné autobusy – vaporetto. Tie spájajú Benátky s ostrovmi naokolo a sú výborné na prepravu aj medzi časťami mesta. Zoznam liniek a ceny si môžete nájsť na oficiálnej stránke actv.it. Lístky si môžete kúpiť aj u vodiča a platia hodinu po označení (priložení k označovaču). Lístky stoja až 7€ na jednu cestu, takže v meste budete často využívať svoje vlastné nohy. Lístky na 12 hodín stoja 18€, 24 hodinový lístok vás vyjde na 20€.

  Okrem vodných autobusov premávajú v Benátkach drahšie súkromné taxíky, ktoré vás však zavezú kamkoľvek a potom slávne gondoly. Tie odporúčame využiť len naozaj len pri romantických zásnubách – jedna cesta vás vyjde aj na 100eur.

  Orientácia v Benátkach
  Benátky sú naozaj stvorené na to, aby ste sa stratili. Je však dobré vedieť kde naozaj ste – prvá rada preto znie – kúpte si dobrú mapu. Stačí zájsť do trafiky a tam nejakú určite nájdete.
  Nespoliehajte sa však na mapy príliš – v Benátkach je množstvo uličiek, ktoré nenájdete ani na najpodrobnejšej turistickej mape. Pokojne radšej nasledujte dav a určite nájdete jednu z mnohých značiek, ktorá vám ukáže smer k najbližšej pamiatke na orientáciu.

  Žlté (niekedy biele) značky ukazujú smer k hlavným orientačným bodom – k námestiu Svätého Marka (San Marco), k mostu Rialto, k železničnej stanici (Ferrovia), či k prestupnému uzlu Piazzale Roma.
  Značky majú niekedy šípky vyznačené oboma smermi – vtedy existujú alternatívne, paralelné cesty.

  Ďalšie značky smerujú k zastávkam dopravy – vaporretto a traghetto (dostupné gondoly, ktoré vás prepravia naprieč Grand Canalom) za 50 centov.

31 marca, 2013
Naposledy aktualizované:

Hľadáte ubytovanie?

Najlepšiu cenu ubytovania nájdete na booking.com.


Najčítanejšie na blogu

 
© 2024 tripo.sk 69 // 0,382s. //