• Cestovanie v Londýne

  Londýn má jednu z najhustejších sietí mestskej verejnej dopravy na svete. Základom dopravy je skvele fungujúce londýnske metro (mimochodom najstaršie na svete), prehľadne usporiadané do 11 farebne odlíšených liniek denne prepraví vyše 3 milióny cestujúcich.
  Metro, alebo aj London underground, či Tube spája centrum mesta aj s letiskom Heathrow (modrá Piccadilly line).

  Ak hľadáte lacný hotel v okolí mesta Londýn odporúčame stránky booking.com.

  Okrem toho v Londýne premáva flotila známych červených autobusov, električiek, sieť liniek London Overground, či automatická linka Docklands Light Railway.

  Ak sa do Londýna chystáte a chcete si naplánovať výdavky na cestovanie, čítajte ďalej. Londýn je podobne ako väčšina veľkých miest rozdelený do viacerých cestovných zón – označených číslami od stredu mesta. Ceny cestovania a cestovných lístkov sú podobne ako pri iných veľkých mestách celkom vysoké – napríklad za týždeň neobmedzeného cestovania s Travel card zaplatíte v zónach 1-2 27 libier, za zóny 1-3 32 libier, za 1-4 39 libier, 1-5 stojí 47 libier a 1-6 dokonca 50 libier na týždeň…

  Keďže väčšina londýnskeho centra, hlavných vlakových staníc, či pamiatok sa nachádza v zóne 1, odporúčame zakúpiť Travelcard pre zóny 1-2 a pri prípadnej ceste mimo tieto zóny si zakúpiť single fare ticket.

  Oyster card vs. Travelcard
  Za dopravu v Londýne sa platí viacerými spôsobmi. Môžete si zakúpiť predplatenú kartu Oyster, kde sa vám z kreditu bude odpočítavať cestovné, alebo neobmedzenú kartu Travelcard, alebo platiť za každú cestu. Keďže platba za každú cestu je aj dvojnásobne drahšia oproti cene s Oystercard, určite vám odporúčame jednu z kariet.

  Jednoznačný rozdiel medzi oboma je, že na Oyster card musíte dobíjať, pričom jedna cesta vyjde na cca 2libry. Travel card poskytuje neobmedzené cestovanie za jednotný poplatok – pričom si musíte vybrať na ktoré zóny má Travelcard platiť.

  Jednoznačne vám odporúčame Travelcard, pri Oystercard potrebujete fotografiu a oplatí sa viac ak cestujete len na malé vzdialenosti.

február 11, 2013
Naposledy aktualizované:

Hľadáte ubytovanie?

Najlepšiu cenu ubytovania nájdete na booking.com.


© 2017 tripo.sk 80 // 0,596s. //