• Palazzo Pitti

  8

  Palazzo Pitti je jedna z najimpozantnejších budov vo Florencii. Pôvodne postavená pre váženého florentského bankára Lucu Pittiho, sa neskôr stala sídlom rodiny Medici.

  Možno aj vďaka majiteľovmu povolaniu vyzerá Palazzo Pitti skôr ako prísna pevnosť ako šľachtický palác. Pitti chcel od svojho architekta, aby mal budúci palác okná väčšie ako brány v Palazzo Medici Riccardi, sídle medicejskej rodiny. Toho sa však nedočkal – jeho potomkovia neskôr palác predali samotným Mediciovcom. Stal sa tak sídlom vládcov Florencie. Vďaka tomu sa dočkal nielen dostavby, ale aj masívnej prestavby. Bol oveľa priestrannejší a vhodnejší ako pôvodná rezidencia Palazzo Vecchio, symbol Florentskej republiky.

  Ako sídlo rodiny Medici sa stal ukážkou ich rodinného bohatstva a moci – postupom času sa plnil stále novými maľbami, luxusnými vecami, či drahým nábytkom. Mediciovci palác postupne zdvojnásobili, pridali budovy na krídlach, vďaka čomu sa z Palazzo Pitti stala naj monumentálnejšia stavba vo Florencii.

  Vasariova chodba

  Aby šľachta nemusela chodiť po rovnakých miestach ako obyčajný ľud, architekt Giorgio Vasari postavil aj nadzemný koridor, ktorý spájal pôvodný palác (Palazzo Vecchio) s novým Palazzo Pitti.
  Nad stavbami obchodíkov nad Ponte Vecchio preto prebieha tzv. Vasariova chodba (Corridorio Vasariano) pre zastrešený a bezpečný prechod cez rieku Arno.

  Palác neskôr slúžil ako sídlo lotrinských a savojských kniežat.

  V roku 1834 sa západné krídlo paláca otvorilo pre verejnosť ako galéria a výstavný priestor pre rôzne kolekcie Mediciovcov – dnes je komplex najväčším múzeom vo Florencii. Nájdete tu viacero galérií a múzeí a môžete navštíviť aj kráľovské apartmány – 14 izieb, ktoré slúžili pre potreby rodiny Medici.

  Záhrady Boboli

  Jednou z najznámejších častí paláca sú záhrady, ktoré sú považované z jeden z najkrajších parkov Florencie. Úchvatný príklad renesančnej parkovej výsadby záhrady obsahujú bazény, fontány, labyrinty, stromové aleje, ale aj umelú jaskyňu, či Forte di Belvedere – obrannú pevnosť a posledné útočisko.

  Adresa:

  Piazza de' Pitti, 11, 50125 Florence, Italy

  Otváracie hodiny:

  Utorok až Nedeľa 8:15 až 18:50, zatvorené v pondelok

  Vstupné:

  Dospelí: 6,50€, obyvatelia Európskej únie do 25 rokov 3,25€, deti do 18 rokov zdarma

január 20, 2014
Naposledy aktualizované:

Hľadáte ubytovanie?

Najlepšiu cenu ubytovania nájdete na booking.com.


© 2017 tripo.sk 57 // 0,617s. //