Londýn Normana Fostera
Norman Foster, alebo aj Barón Foster brehu Temže je jedným z najvýznamnejších architektov dnešnej doby.
Norman sa narodil v Anglicku roku 1935 a už od mala preukazoval veľkú dávku talentu a záujmu o modernú architektúru napríklad Franka Lloyda Wrighta či Le Corbusiera.
Navštevoval Školu architektúry a mestského plánovania na Manchesterskej Univerzite, no rýchlo získal štipendium na štúdium na Yaleskej škole architektúry.
Ak hľadáte lacný hotel v okolí mesta Londýn odporúčame stránky booking.com.
Po doštudovaní a pár rokoch zbierania nápadov napríklad cestovaním po USA, založil architektonické štúdio Foster Associates, neskôr premenované na Foster and Partners. Štúdio je zastrešujúcou štruktúrou pre množstvo architektov, ich spolupracovníkov či dizajnérov, pričom práce ostatných architektov často predčia samotného Fostera. Medzi najvýznamnejších spolupracovníkov patril Ken Shuttleworth, ktorý sa podieľal na najvýznamnejších prácach štúdia v posledných rokoch.
Prvou veľkou zákazkou firmy a zároveň prvým dielom, ktoré svojou grandióznosťou vzbudilo patričný rozruch je sídlo firmy Willis Faber & Dumas v Ipswichi.
Foster vytvoril pre zamestnancov firmy otvorený priestor, zároveň vnútri budovy je ich pohodlie pripravená oddychová záhrada, telocvičňa, či olympijský bazén.
Plne zasklená čierna fasáda je agresívne zasadená do trošku prispatého anglického stredovekého mesta a svojím kontrastom zvýrazňuje dôležitosť samotnej budovy.
Pri stavbách Foster and Partners sa nedá jednoducho určiť autorstvo, pretože boli kolektívnou prácou množstva jednotlivcov, ktorí sa pričinili a preto nie je možné ani správne pripisovať kredit jednému človeku. aj napriek tomu ej Norman Foster, jeho firma a hlavne jeho stavby legendami, ktoré pretrvajú.
Londýn Normana Fostera
Najväčšia koncentrácia stavieb od Normana Fostera sa nachádza v Londýne, prehliadka sa začína príletom na letisko Stansted, kde terminálovú halu navrhol v roku 1991. Po príchode z letiska uvidíte snáď najikonickejšiu stavbu moderného Londýna, Gherkin alebo centrálu firmy Swiss RE z roku 2004. Nádherná, cenami ovenčená presklená budova tróni nad celým Londýnom sa čoskoro po postavení zaradila k symbolom mesta.
Miléniový most cez Temžu, takisto dielo Normana Fostera, spájajúci St. Paul’s Cathedral s Tate’s Museum. Jediný peší most cez rieku sa stal známy “svojou nestabilitou”, keď po úvodnom nápore peších musel byť uzavretý a posilený, keďže otrasy pochodujúcej masy ľudí spôsobili nestabilitu mosta.
Od mosta nie je ďaleko k ďalšej londýnskej stavbe od Fostera – modernej City Hall, mestskej radnici. Budova je zaujímavým mixom medzi kupolou Reichstagu a Guggenheimovým múzeom v New Yorku.
Britské múzeum je pre turistov v Londýne povinná návšteva, po príchode do múzea Vás určite ohromí Veľká dvorana Alžbety II., veľkorysý priestor zastrešený sklenenou strechou, ktorý obopína čitáreň múzea. Dvorana slúži ako centrálny stretávací bod celého komplexu.
Ďalšie dve stavby od Normana Fostera sa nachádzajú v modernej štvrti Canary Wharf, pre ktorú navrhol HSBC Tower, druhú najvyššiu stavbu v Británii. Fosterovo štúdio sa zároveň postaralo aj o príslušnú stanicu metra Canary Wharf. Norman Foster je jedným z najvýznamenších architektov súčasnosti a aj napriek posledným kontroverzným dielam (ako napríklad pyramída mieru a prosperity v Kazachstane, či pár projektov pre ropných šejkov v Dubaji) je stále považovaný za človeka s nesmiernou tvorivou energiou aj v pokročilom veku. Ak chcete zažiť jeho stavby naživo – vyberte sa do Londýna.