tripo.sk / Pamiatky a atrakcie v Londýne /
Elektráreň v Battersea bola prvou z radu veľkých uhoľných elektrární, ktoré boli postavené po celej Británií v 30. rokoch po katastrofálnych výpadkoch nedostatočnej elektrickej siete. Autorom budovy je Sir Giles Gilbert Scott, muž ktorý sa navždy zapísal do dejín dizajnu vďaka svetoznámym červeným telefónnym búdkam. Jeho návrh pre elektráreň bol moderný – s ozdobnými prvkami v štýle Art deco, no aj kontroverzný, keďže mamutia elektráreň sa mala nachádzať len 2 míle od budovy Parlamentu.
Avšak ekonomické dôvody stavby prevážili tie estetické a dokonca aj ekologické a tak v roku 1933 postavili prvú časť elektrárne s dvoma ikonickými komínmi a v roku 1957 aj druhú časť. V tom čase elektráreň dodávala do elektrickej siete pätinu potrebnej energie.
Elektráreň v Battersea však každý týždeň spaľovala 4000 ton uhlia, čo sa podpísalo pod obrovské znečistenie mesta a aj napriek opatreniam na odsírenie splodín, Battersea bola v meste nenávidenou budovou.
Aj preto bola postupne odstavovaná – prvá časť v roku 1975, druhá nasledovala o 8 rokov neskôr.
Hľadanie nového využitia pre Battersea
Za 50 rokov fungovania sa elektráreň Battersea stala jednou z kultúrnym ikon mesta – 4 komíny sa objavili napríklad na obale albumu Animals od Pink Floyd, či vo filme Help! od Beatles. Podobne ako pri Bankside, dnes galérii Tate Modern, sa pre budovu našlo využitie. Vďaka masívnosti budovy – turbínová hala je tu napríklad dvakrát väčšia ako pri Tate Modern, sa Battersea zmenila na obchodné centrum a srdce novej štvrte Nine Elms.
Battersea Power Station, Wandsworth, Greater London SW8 5, UK
Najlepšiu cenu ubytovania nájdete na booking.com.