• Britské múzeum

  3

  Britské múzeum je jednou z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií na svete. Roky koloniálnej nadvlády nad väčšinou známeho sveta sa odzrkadlili na jednej z najbohatších zbierok umenia na svete.

  Samotná inštitúcia bola založená už v roku 1753 a vyrástla na zbierkach Sira Hansa Sloaneho. Prvá budova múzea bola otvorená v roku 1759 v Bloomsbury, na rovnakom mieste na ktorom sídli dnešné múzeum na Great Russel Street.

  Ročne navštívi Britské múzeum vyše 6 miliónov návštevníkov, ktorí obdivujú pamiatky zo všetkých kontinentov a všetkých dôb známeho sveta. O dnešnej veľkosti múzea svedčí aj fakt, že vyrástlo na mieste 69 domov, ktoré boli zdemolované a na ich mieste vyrástla dnešná budova. Tá je naozaj impozantná – už pri vstupe vás ohúri svojou veľkosťou – je postavená v štýle návratu ku gréckej architektúre s majestátnym stĺporadím v iónskom štýle. Stĺpy majú 14 metrov a pripomínajú slávne grécke chrámy v Malej Ázii.

  Okolo nádvoria, ktoré je centrom budovy sa rozkladajú tri krídla a v strede je nádherná okrúhla Reading Room – pôvodne sídlo britskej knižnice. V čase postavenia to bola druhá najväčšia budova zastrešená dómom – po rímskom Panteóne. Dnes je celé nádvorie, oficiálne nazvané Queen Elizabeth II Great Court
  a je to najväčšie zastrešené nádvorie v Európe. Unikátna strecha, postavená podľa návrhu Normana Fostera sa skladá z 1656 rôznych sklenených panelov. Spolu tvoria nádhernú mozaiku, ktorú naozaj musíte vidieť.

  Oddelenia Britského múzea
  Oddelenie Starovekého Egypta a Sudánu
  Asi najznámejším exponátom je Rosettská doska – staroveký egyptský artefakt, vďaka ktorému Chapollion rozlúštil hiroglyfy. Nájdete tu aj rôzne múmie, či busty egyptských faraónov ako Ramessesa II.

  Oddelenie gréckych a rímskych pamiatok tvorí jednu z najucelenejších zbierok tohoto umenia na svete. Najvzácnejším exponátom je zbierka mramorových artefaktov z Parthenónu v Aténach. Tie sú zároveň aj jedny z najkontroverznejších, keďže o ich vrátenie sa dlho a neúspešne snažia Gréci.
  K vzácnym pamiatkam v tomto oddelení patrí aj jedna zo šiestich ostávajúcich Karyatíd z chrámu Erechtheion v Aténach, či dve sochy z mauzólea v Halikarnasse.

  Oddelenie Blízkeho východu má vyše 330 000 artefaktov, a je tak najväčším zhromaždením pamiatok z tejto oblasti mimo Iraku.

  V oddelení tlače a malieb nájdete jednu z najväčších zbierok umenia na svete – dnes má vyše 50 000 malieb. Nájdete tu diela od Leonarda da Vinciho, Rafaela, Michelangela, Dürera, Petra Paula Rubensa, či anglických autorov.

  V oddelení Ázie nájdete množstvo pamiatok z Indie, Číny, Japonska – všetko najlepšie zbierky v západnom svete.
  V oddelení Afriky, Oceánie a Ameriky nájdete viacero sporných častí zbierky – bronzové reliéfy z Beninu, či Hoa Hakananai’a, majestátnu sochu z Veľkonočných ostrovov.

  Všetko pritom môžete vidieť zadarmo, keďže do múzea sa neplatí žiadne vstupné.

  Adresa:

  Bloomsbury, British Museum (Stop OA), Camden Town, Greater London WC1, UK

  Otváracie hodiny:

  Denne od 10:00 – 17:30

  Vstupné:

  Zadarmo

júl 18, 2011
Naposledy aktualizované:

Hľadáte ubytovanie?

Najlepšiu cenu ubytovania nájdete na booking.com.


© 2017 tripo.sk 52 // 0,817s. //