História Paríža
 • História Paríža

  Názov mesta vznikol podľa starého galského kmeňa Parisov. V dobe starovekého Ríma sa táto časť Gálie nazývala Lutetia Parisiorum – spojením slov lut znamená močiar a par znamená loď, čln.

  Ak hľadáte lacný hotel v okolí mesta Paríž odporúčame stránky booking.com.

  Paríž sa malebne rozprestiera na oboch brehoch Seiny a na troch pahorkoch: Ménilmontant, Montmartre a Butte Sainte-Genevieve. Pôvodné starobylé centrum mesta sa nachádzalo na ostrove zvanom l’Ile de la Cité, ktorý sa vytvoril v toku rieky Seina pretekajúcej Parížom. Na tomto ostrovčeku sa okolo roku 300 pred naším letopočtom usadil keltský kmeň Parisov.

  Najmä kráľ Ľudovít /Louis/ XIV., zvaný Kráľ Slnko /známy výrokom „Štát som ja“/, sa v XVII storočí zaslúžil o vznik mnohých monumentálnych stavieb, a pretože sa neskôr chcel izolovať od ruchu veľkomesta, nechal budovať 23 kilometrov juhozápadne od Paríža vo Versailles nádherný zámok so štýlovým parkom. Aj cisár Napoleon I. Bonaparte dychtil začiatkom XIX. storočia po nádhere svojho hlavného mesta. Avšak až jeho synovec, cisár Napoleon III. dal Parížu jeho terajšiu podobu.

  V polovici XIX. storočia vtedajší parížsky prefekt Haussmann podal mnohé návrhy na rekonštrukciu či výstavbu, ktoré sa realizovali ešte v období III. republiky. Paríž sa vďaka Haussmannovým prestavbám stal mestom aké poznáme dnes – so širokými bulvármi, okázalými budovami a s unifikovanou štruktúrou.
  Haussmannova rekonštrukcia možno zničila pôvodné čaro Paríža, no priniesla niečo nové, oveľa okázalejšie.

  Aj keď sa Parížania po 2. svetovej vojne urputne bránili stavbe výškových budov, mimo centra vyrástla ultramoderná štvrť mrakodrapov La Défense, či Tour Montparnasse.

jún 18, 2011
Naposledy aktualizované:

Hľadáte ubytovanie?

Najlepšiu cenu ubytovania nájdete na booking.com.


© 2017 tripo.sk 78 // 0,550s. //